The Drinkable Country

The Drinkable Country

Visit Swedens succé The Edible Table har i år utökats med Sweden – The Drinkable Country. Här kan både svenska och utländska turister få uppleva dryckes och smakupplevelser på olika platser runtom i Sverige med lokala restaurangaktörer, mathantverkare och naturguider. Visit Sweden har i ett nära samarbete med regionala turistorganisationer och destinationsbolag tagit fram The Drinkable Country. De erbjuder lokala upplevelser på olika platser runtom i Sverige, där lokala guider arrangerar anpassade turer på plats i naturen.

Mixa spännande Mocktails i naturen!

Drinkar

Växter och ogräs plockas under överseende av en lokal guide med till det uppdukade bordet eller baren, färdiga lokala drycker och ingredienser finns på plats för att skapa drinkar med eller utan alkohol. Gästerna kan antingen skapa sina egna dryckesrecept eller så tar man hjälp av recept från dryckesexperterna.

The Drinkable Country, gör det möjligt för besökare att utforska svenska smaker i världsklass direkt från naturen. Landets stora skafferi med bär, växter och friskt vatten erbjuder många fantastiska dryckesupplevelser som vi vill visa upp för många fler, berättar Jens Heed, som leder Måltidsturismprogrammet på Visit Sweden.

Med The Drinkable Country erbjuder man alla att boka in och uppleva den svenska naturen, samtidigt som man njuter av dryck och/eller mat med en ökad förståelse för platsen.

Camilla på Ormanäs

Ormanäs, Skåne

Här erbjuds både The Edible Table och The Drinkable Country ofta i kombination av varandra av värden Camilla på Robusta Äventyr. Camilla är med och erbjuder ett av Sveriges 14 bord i satsningen The Drinkable Country. Om man väljer att uppleva både mat och dryck så guidar Camilla en genom naturen, under färden plockar man med sig en korg full av olika ätliga bär och växter som sedan används med de andra ingredienserna som finns på plats. På plats i skogen finns ett uppdukat bord, eldstad och annat som behövs. Camilla berättar om platsen och exempel på vad man kan tillaga med det man hittat och de andra ingredienserna. Det är lyxiga drinkar i naturen som man nu kan få uppleva på ett helt annat sätt än man är van vid.

Jag är fascinerad över hur hela smakpaletten bjuds av naturen, och också hur den förändras över säsongen – berättar Camilla på Robusta Äventyr.

The Drinkable Country kan ofta kombineras med The Edible Country som här på Ormanäs.

För mer information om de olika borden: https://visitsweden.com/drinkable-country/tables/

Text och bild Malin Nordblom