Här hittar du bröd och spannmål i såväl matbröd som i maträtterna som serveras i den nya restaurangen.
Sara Wennerström och hennes man startade Solhaga Stenugnsbageri för tio år sedan, efter att ha köpt en som- marbostad i Slöinge och hittat en stenugn i uthuset. I dag är bageriet ett av de bättre i Sverige, och året runt bakas surdegsbröd, bullar och kakor på mjöl från lokala kvarnar.
Den här sommaren har den lilla gården fått ännu en verksamhet. Bostadshusets nedervåning har renoverats och förvandlats till Solhaga kök och salonger – en mycket liten restaurang med William Morris-tapeter, naturviner och ett fåtal bord.
– Jag ville att det skulle kännas som att bjuda hem människor till oss, säger Sara Wennerström.
I köket jobbar Mattias Hemhagen, som är kock och uppvuxen i Slöinge.
– När jag flyttade härifrån sa jag att jag aldrig mer skulle komma tillbaka.
De senaste åren har han arbetat i bland annat Göteborg och Falkenberg, på Svalbard och tvåstjärniga Koks på Färöarna.
– Men så började jag längta hem. Jag älskar ju att plocka saker, och i Halland finns naturen och skogen nära.
Han hade tröttnat på kockyrket och funderade på att byta karriär och bli trädgårdsdesigner, men så fick han höra talas om Sara Wennerströms planer på att öppna en restaurang. I mars började han jobba i bageriet.
– Jag tänkte att det kunde vara kul att testa något nytt, och här fick jag ju en gratis bagarutbildning. Det är stor skillnad mellan hur kockar och bagare bakar bröd, säger han. På en krog är det hög status att ha en riktigt gammal surdeg, trots att den luktar ättika. På bageriet ser man till så att den är ny och fräsch.
– Och på krogen bakar man baguetter för att det är enkelt, här har jag lärt mig att det är ett av de mest komplicerade bröd man kan göra, om man gör det rätt. Jag tycker att allt är kul så länge det är nördigt.
Även i köket är bröd och spannmål viktiga komponenter. Inte bara som tillbehör till maten utan också som ingredi- enser i rätterna. En bit kummel serveras med friterade flarn av gröt, till desserten serveras brynt smör som fått smak av ströbröd.
– Det ska inte vara något svinn från köket, det enda vi kastar är det gästerna lämnar på tallriken. Så jobbar bageriet också. Allt som inte säljs blir ströbröd, mackor eller slutligen mat till granngårdarnas djur.
UR GOURMET 4-21
Text Sara Berg
Anrikt med atmosfär
