Cider med saffranssmak

Nu lanseras en ekologisk äppelcider med smak av saffran. Denna gången har inspirationen hämtats från en av svenskarnas julfavoriter, lussebullen.
Det är fantastiskt roligt att experimentera med nya smaker när det kommer till julcider. Eftersom det nästan finns kollektiva doftminnen med saffran kopplat till jul ville vi med Saffran Cider återskapa känslan av att stå med en bunke lussekattssmet i handen. säger Sören Sörensen receptmakare för Saffran Cider på Sailor Spirits.
Den ekologiska äppelcidern som bas har smaksatts med äkta saffran som extraherats för att ge cidern dess gyllene färg och stora intensiva arom. Naturliga apelsin- och vaniljaromer ger en äppelcider som doftar och smakar jul.
Doft och smakbeskrivning: Stor intensiv doft av saffran, apelsin och nygräddade lussekatter, inslag av vanilj. Frisk mycket fruktig smak med tydligt inslag av saffran, apelsin, lussekatter och vanilj. Lång kryddig eftersmak.
Saffran Cider lanseras den 1/11 på Systembolaget som en tillfällig säsongslansering. 

Av Malin Nordblom